• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

O ROMANIE SOBIESZKU

 

Będzie to historia życia, rodziny i działalności budowniczego, konstruktora-wynalazcy, społecznika i obywatela Włoch, jakim był mój pradziadek, człowiek bardzo pracowity i ambitny, który niewątpliwie odniósł przed wojną duży sukces finansowy i pozostał przy tym osobą skromną i oddaną rodzinie.

 

Właściwie będzie to opowieść po trosze o Włochach, Warszawie, mojej rodzinie, dla której osią jest postać Romana Sobieszka.

 

Roman Sobieszek urodził się w Gniewoszowie 6 sierpnia 1891 roku

 

Do Warszawy sprowadził się wraz z rodziną w latach 20-tych XX wieku.

 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego wybrał sobie właśnie Włochy na miejsce, gdzie wzniósł dom rodzinny, wystarczy sięgnąć chociażby do opublikowanego w 1928 roku ilustrowanego przewodnika „Włochy pod Warszawą”, gdzie czytamy:

 

Zmierzającego na zachód warszawianina wita na pierwszym przystanku z okien wagonu miły widok, niejako przedsmak zachodniej cywilizacji: piękny park starodrzewem szumiący, oko przejrzystego stawu, zwarte grupy domków nowym tynkiem błyszczące, niektóre już ukończone inne w stadium budowy.

 

Osiedle Włochy, niedawno jeszcze szczere pustkowie dziś najważniejsze podmiejskie osiedle stolicy – Miasto Ogród In statu nascendi, jedyny teren zabudowany na zachód od stolicy”

 

Jak wiadomo Nowe Włochy powstały w wyniku parcelacji majątku Koelichenów i od nich właśnie pradziadek zakupił ziemię, do dziś zachował się w rodzinnym archiwum odpis umowy kupna.

 

Pradziadek początkowo (1926 rok) był właścicielem firmy Biuro Budowlane Roman Sobieszek, następnie współwłaścicielem spółki budowlanej budowlanej Pronaszko i Sobieszek. Z okresu jej działalności pochodzi jedna z największych realizacji – dworzec w Będzinie. Obiekt zaprojektował Edgar Norwerth, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli architektury funkcjonalnej w Polsce, a autorem konstrukcji był Hempel.

 

W jednym z numerów przedwojennego branżowego czasopisma „Architektura i Budownictwo” znajdujemy obszerny artykuł na temat najnowszych osiągnięć polskiej architektury, w którym sporo miejsca poświęcił autor tej właśnie realizacji. Fachowe informacje dotyczące m.in. zagadnień inżynieryjnych, kończy on zdaniem nader miłym dla prawnuczki: „Nie mogę w tem miejscu nie stwierdzić z uznaniem wielkiej ambicji fachowej i wysokiej sumienności, z jaką zostały wykonane roboty budowlane przez firmę Pronaszko i Sobieszek.”

 

 

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna »

Ciszewska 10

Ciszewska 10

Ciszewska 14

Ciszewska 14

Willa Włochy

Willa Włochy