• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

SOLIPSE

 

Nasza dzielnica dzieli się na dwie łatwe do wyróżnienia części: Stare i Nowe Włochy oraz Okęcie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że na interesujący nas obszar i jego najbliższe okolice składało się wiele miejscowości. Ich nazwy do dziś często przetrwały tylko jako nazwy osiedli mieszkaniowych, jak sąsiadujące z Włochami Skorosze i Czechowice.

 

Teren, na którym znajdują się dawny młyn (ul. Łamana) i przedwojenna Polska Wytwórnia Noży Dyfuzyjnych Józefa Chmielewskiego (ul. Sklepowa) to dla nas po prostu Włochy. Dawniej obszar od stacji wzdłuż dzisiejszej ulicy Chrobrego w kierunku Ursusa zajmowały SOLIPSE (granice Solips dziś możemy traktować tylko umownie: Łamana, Tynkarska, Skorosze (tam płynna), aż do Salomei (teren forteczny), Ryżowa (dawniej Raszyńska), Kleszczowa (Rakowska), Solipska, Chrobrego). Istniejące jako samodzielna wioska do początku dwudziestego wieku, pierwszy raz pojawiają się w dokumentach w 1435 roku (Piotr Solipes w sporze sądowym z Ziemakiem ze Służewa przyprowadził na świadka wójta na Solipsach Więcesława Bożeja – informacje o Solipsach najdawniejszych podajemy za Moją dzielnicą Włochy R. Gawkowskiego). Na tym terenie zamieszkiwała drobna szlachta: Solipscy. W XVI wieku Solipse i Włochy zostały zjednoczone w ramach jednego majątku Stanisława Rakowskiego, nadal jednak były osobnymi miejscowościami. Przez długi czas starsze Solipse liczebnie dominowały nad niewielkimi Włochami (w 1827 roku Włochy liczyły 81 mieszkańców, Solipse zaś 262 w 17 domostwach). Rozwój Solips i innych bliskich osad zahamowała dziewiętnastowieczna budowa Fortu Włochy. W związku z nakazem rozbioru części zabudowań Solipse mogły rozwijać się tylko w kierunku Włoch i niebawem zetknęły się z nimi. Wtedy mówiono o nich „Solipse we Włochach”. Włochy w tym czasie przeżywały intensywny rozwój ze względu na działające na ich terenie cegielnie. Ostateczny kres samodzielności Solips, które wcześniej cieszyły się samorządnością wybierając własnego sołtysa (na zdjęciu z rodziną ostatni sołtys Solips, Jan Bandurski), położyło ustanowienie w 1930 roku gminy Włochy w skład której wchodziły: Włochy, Solipse, Marianówek, Wiktoryn oraz teren forteczny. Do dziś jednak znajdują się lokalni patrioci, którzy na pytanie, czy mieszkają we Włochach, odpowiedzą: „nie, w Solipsach!”.

 

Strony: 1 2 Następna »