• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

WITOLD LILIENTAL - wspomnienie


KRÓL ZYGMUNT BEZ KOLUMNY

Przypomina mi się, jak po dziesięcioletnim pobycie w Południowej Afryce powróciłem do Polski na stałe w 1959 roku. Przez te lata dorastania tęskniłem za Warszawą swojego dzieciństwa, Warszawą zburzoną, pełną gruzów, ale moją. Wówczas, po powrocie, chodziłem po jej już częściowo odbudowanych ulicach, uświadamiając sobie, ze stąpam po miejscach, gdzie zaledwie kilkanaście lat wcześniej przetaczała się historia. Patrzyłem na tablice z napisem „miejsce uświęcone krwią Polaków…” Uczyłem się tej Warszawy.  
 

Po przewrocie gomułkowskim tysiące Polaków powróciło do Kraju, wierząc, ze coś się naprawdę zmieniło. I przyznaje, ze pomimo zżymania się na co dzień na wszystkie niemal aspekty życia w ustroju represyjnym i zakłamanym, czułem że tu, w Warszawie jest moje miejsce, że tu jestem u siebie w domu. Przeżyłem w Warszawie już jako dorosły następne dwadzieścia dwa lata, zanim los za mnie zadecydował, że stałem się ponownie emigrantem.
 

W początkach września 1996 roku, przyleciałem wprost z konferencji w Anglii, służbowo, żeby w Warszawie, w Instytucie, w którym do 1981 r. pracowałem, przeprowadzić rozmowy - uzgodnienia dotyczące szczegółów współpracy naukowej między moimi dawnymi kolegami a polsko-kanadyjską firmą, która reprezentowałem. Zatrzymałem się w swoim byłym żoliborskim mieszkaniu, u najstarszej córki. Dorotka powiedziała mi, że wieczorem ma się odbyć koncert Poznańskich Słowików na dziedzińcu Zamku. Poszliśmy więc we trójkę, wraz z Alexandrem, moim wnuczkiem. Gdy weszliśmy na dziedziniec, stanąłem jak wryty. Przede mną, na niewielkim podwyższeniu stał król Zygmunt, we własnej brązowej osobie, tak blisko, że można go było dotknąć. Popatrzyłem z wielkim, wzbierającym we mnie wzruszeniem. To prawie dokładnie, jak wtedy. Widziałem go już raz tak z bliska. Tylko, że było to pół wieku wcześniej, w całkiem innej rzeczywistości. Król nie był wówczas poddawany remontowi, lecz wystawiany w Muzeum Narodowym, wyciągnięty z gruzów spod zwalonej kolumny na Placu Zamkowym. Nie śmiałem dotknąć Króla, ale poczułem, że koło obróciło się o trzysta sześćdziesiąt stopni. Że jestem znowu tu, że właśnie tu tkwią moje korzenie, tu rozgrywała się moja mała historia. Historia, która była mikroskopijną, niewiele znaczącą cząstką historii całej Polski.
 

Słuchałem Poznańskich Słowików, a film mojego życia cofał się do tych początków, jakie jeszcze pamiętam...

ZDJĘCIE: Liceum na ul. Promienistej 1945-48. Czwarta od lewej, obok siwej nauczycielki Stefania Liliental (Adela Stasiewicz), matka Witolda Lilientala. Osoby, które zidentyfikują kogoś na zdjęciu proszone są o kontakt: wlochy.pod.warszawa@gmail.com.


 

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 Następna »